Reklam

BENİM SARAYIM HALKIN GÖNLÜ

BENİM SARAYIM HALKIN GÖNLÜ

BENİM SARAYIM HALKIN GÖNLÜ
25 Mart 2019 - 13:50

Talatpaşa ve Abdurrahman Mahallesi’ne seslenen CHP’den bir dönem daha belediye başkanı olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne’ye çocuğa şiddet, çocuk istismarı, çocuk katili gibi suçları işlemiş insanları ve vakıfları sokmayacağız. Siz onların kimler olduğunu biliyorsunuz. Ne onları ne de onların temsilcilerini sokacağız. Edirnelilerin alın terlerinden oluşan belediye bütçesini bazı cemaatlere, bazı tecavüzcü vakıfların kullanmalarına da izin vermeyeceğiz. Asla. Birileri diyor ki ‘ben belediye sarayı yapacağım’ Senin patronun da zaten öyle yapıyor. Ben belediye sarayı yapmayacağım. 119 yıl önce Belediye Başkanı Deli Dilaver’in halktan topladığı paralarla yaptırdığı o küçük belediye binasında oturmaya devam edeceğim. Benim sarayım halkın gönlü. Halkın gönül sarayı bana lazım sen git öbür saraylarda otur” dedi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Talatpaşa ve Abdurrahman Mahallesine “Bir hafta sonra bugün seçimler bitmiş olacak. Bir hafta sonra bugün Türkiye’nin her yerinde bahar çiçekleri, erikler, bademler, kayısılar, vişneler çiçek açmış olacak. Bir hafta sonra bu güzel ülkenin; Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin her yerinde vatandaşın, halkı baharı gelecek. Mart’ın sonu bahar olacak bahar” diyerek seslendi.

 5 yıldır Edirne’yi yönettiklerini belirten Gürkan, “Bu 5 yılda yaptıklarımız var; devam eden projelerimiz var; yapamadıklarımız var. Sizleri zaman zaman yaptıklarımızla mutlu ettik; zaman zaman da kızdırdık öfkelendirdik. 2014’de göreve geldiğimizde 140 milyon ile devraldığımız bir belediye vardı. Bugün 60 milyon borcumuz; 116 milyon da alacağımız var. Bugün temel belediyecilik hizmetleri anlamında yüzde 60’ı bitmiş; yüzde 40’ı da devam eden bir Edirne’miz var” diye konuştu.

GELECEĞİN PROJESİ

Edirne’nin turizmden para kazanmaya başladığını ama kentin turizmden daha da çok para kazanacağını aktaran Gürkan, “Bundan sonra her Edirneli doğrudan yada dolaylı olarak mutlaka turizm pastasından payını alacak. O turizmden kazandığımız para Edirne esnafını korumaya devam edecek. Bununla da bitmeyecek geçen hafta birincisi yaptığımız yerli tohum, sağlıklı gıda var. Bu geleceğin projesi, çünkü hükümetin 2006’da çıkardığı bir kanun nedeniyle o günden bu yana Türkiye’de yerli tohum kullanımı yasak. Şuanda Türkiye’de yerli tohum kullanma oranı sadece yüzde 3. Neden? Hükümet hibrit tohum kullanmayanlara destek vermiyor. Yerli tohum kullananlar desteklerden yararlanamıyor. Yerli tohum kötü mü, sağlıksız mı, kalitesiz mi? Tabi ki değil. Yerli tohum demek o bölgenin coğrafyasına, toprağına, yüzyıllar içerisinde yaşanmış bütün salgınlara, afetlere karşı koymuş, kendini güçlendirmiş. Çelik gibi bir zırha sahip olmuş; en önemlisi genetiğinle oynanmamış, sağlıklı tohum demek yerli tohum. Hibrit tohum ne? Hiç kimse bilmiyor. İsrail üretiyor, hani hükümetin en büyük düşmanı olan İsrail. İsrail üretiyor bize satıyor. Genetiği ile oynanmış, kromozomu ile oynanmış. Bugün hastanelere gidin hastanelerde yatak bulamadığınız bölüm hangisi onkoloji bölümü. Neden? Kanser vakaları yüzde 12’lerden yüzde 42’lere çıkmış. Peki düne kadar yoktu da neden şimdi yükseldi?” dedi.

Geçtiğimiz hafta Karaağaç’ta Yerel Tohum Şenliği yaptıklarını belirten Gürkan, “Bir zamanlar babaannemizin çıkınına sardığı, saçağın bir yerine soktuğu bir parça yerli tohum vardır. Karpuz, fasulye, biber, patlıcan tohumu vardır. Arkadaşlarım bütün köyleri gezdiler, mahalleleri gezdiler. 120 çeşit yerli tohum bulduk. Edirne’de Yerli Tohum Merkezi kuruyorum. Burada bu tohumları çoğaltacağız. Ardından yerli tohum takas bankasını kuracağız. Çiftçilikle uğraşan yada uğraşmak isteyen vatandaşlara belediye olarak destek olacağız. Gelip evinizdeki tohumu, tohum takas bankasına vereceksiniz; yerine ekmek istediğiniz ürünün tohumunu alıp gideceksiniz.  Üretici Kooperatifleri kuracağız, dağıtım ağları kuracağız ve ürettiklerimizi Edirne’ye gelen 5 milyon, 10 milyon turistin masasına koyup yemek olarak, parasını alacağız. Evlatlarımız ne olduğu belli olmayan gıdalar yemeyecekler. Yerli tohumla üretilmiş sağlıklı gıdalar yiyecekler. Sağlam bir şekilde büyüyecekler, geleceğe sağlam şekilde bakacaklar. Ve meyveciliği geliştireceğiz. Karaağaç’a bin tonluk buzhane kuracağız. Beraber üretecek, beraber kazanacak, beraber paylaşacağız” diye konuştu.

Altyapının ilk kazmasını Kocasinan Mahallesi’nde vurduklarını belirten Gürkan, önümüzdeki günlerde de Yağmur Suyu Toplama Kanalı’nın ilk kazmasının vurulacağını söyledi. Gürkan, 3 yıl sonra Edirne’nin tüm altyapısının tamamlanacağını belirterek, Edirne Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri ve tesislerde üretilen elektrik hakkında bilgiler verdi.

BANA HALKIN GÖNÜL SARAYI LAZIM

Edirne’ye kadına şiddet, kadına taciz ve tecavüz gibi suçları işleyenleri sokmayacaklarını belirten Gürkan, “Edirne’ye çocuğa şiddet, çocuk istismarı, çocuk katili gibi suçları işlemiş insanları ve vakıfları da sokmayacağız. Siz onların kimler olduğunu biliyorsunuz. Ne onları ne de onların temsilcilerini sokacağız. Edirnelilerin alın terlerinden oluşan bütçesini bazı cemaatlere, bazı tecavüzcü vakıfların kullanmalarına da izin vermeyeceğiz asla.  Birileri diyor ki ‘ben belediye sarayı yapacağım’ Senin patronun da zaten öyle yapıyor. Ben yapmayacağım belediye sarayı. Ben 119 yıl önce Belediye Başkanı Deli Dilaver’in halktan topladığı paralarla yaptırdığı o küçük belediye binasında oturmaya devam edeceğim. Benim sarayım halkın gönlü. Halkın gönül sarayı bana lazım sen git öbür saraylarda otur” dedi. 

Bu haber 3163 defa okunmuştur.

YORUMLAR