Reklam

"GERİYE DÖNMEYİ ASLA DÜŞÜNMEDİLER"

"GERİYE DÖNMEYİ ASLA DÜŞÜNMEDİLER"

17 Mart 2021 - 13:48

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Gürkan mesajında şunları söyledi:
 
“Çanakkale Savaşı, büyük Türk milletinin bu topraklar üzerinde sonsuza kadar yaşayamaya kararlı olduğunun, hiçbir kuvvetin onu bu topraklardan koparamayacağının, süngü, mermi ve yüksek iman gücü ile bütünleşerek, bütün dünyaya ilan ettiği bir destandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözlerinin vücut bulduğu bu zafer, Türk milletinin istiklali uğruna nelerini feda edebileceğinin en bariz göstergesidir.  Onlar hiçbir zaman geriye dönmeyi düşünmediler; düşmanı bile hayran bırakacak kahramanlıklar sergileyerek, çocuklarının bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için adeta ölüme yürüdüler. Şanlı ecdadımızın yazdığı bu destan, sergilediği bu kahramanlık, bir milletinin kaderini değiştirmiş, fedakarlıkları, inançları, umutları ve adanmışlıkları ile bizlere bu toprakları vatan kılmıştır.
 
Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız ki; Çanakkale, 57. Alay'dır. Seyit Onbaşı’nın sırtında taşıdığı mermidir Çanakkale. Mustafa Kemal’in Anafartalar’da kalbinin üstünde bulunan cep saatinin kurşunu yavaşlatması sayesinde hayata tutunduğu savaştır. Çanakkale, Dünyanın en güçlü donanmalarını bozguna uğratan Nusret Mayın Gemisi’dir.  Çanakkale, Mehmet Çavuş’tur, Nezahat Onbaşı’dır, Zeynep Mido Çavuş’tur. Çanakkale, parmağının koptuğunu bile hissetmeyip, '’komutanım tetik basmıyor'’ diyen yiğittir. Çanakkale, içimizi yakan barut kokusu; göğsümüzü kabartan zafer coşkusudur. Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın da kıvılcımını yakan, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden önemli bir adımdır.
 
Aziz Şehitlerimizin, 106 yıl önce yazmış olduğu destanla bizlere emanet ettiği bu vatan toprakları emin ellerdedir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü’nde; Çanakkale’yi geçilmez kılan hür ve bağımsız yaşama kararlılığını dünyaya ilan edip vatan ve bayrağına sahip çıkan başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum.  Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

 

"GERİYE DÖNMEYİ ASLA DÜŞÜNMEDİLER"

Bu haber 10333 defa okunmuştur.

YORUMLAR