Reklam

HIDIRELLEZ’DE SAHUR SOFRASI’NDA BULUŞALIM

HIDIRELLEZ’DE SAHUR SOFRASI’NDA BULUŞALIM

HIDIRELLEZ’DE SAHUR SOFRASI’NDA BULUŞALIM
01 Mayıs 2019 - 12:43

2017 Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine giren ve Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan ve baharın gelişini müjdeleyen Kakava Hıdırellez Şenlikleri’nin programı açıklandı. Ramazanın ilk günü olan 6 Mayıs’ın Hıdrelleze denk gelmesiyle birlikte binlerce kişi hem baharın gelişini hem de Ramazan’ın gelişini Edirne Belediyesi’nin düzenleyeceği etkinliklerle kutlayacak. Kakava Hıdırellez Şenlikleri; 5 Mayıs Pazar Günü Saat:12.00’de Edirne Kapalı Cezaevi yanında düzenlenecek olan 8. Geleneksel At Yarışı’yla start alacak. Kakava Şenlikleri; Saat:17.30’da Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’nde gerçekleştirilecek program ile devam edecek. Protokolün karşılanması,  açılış konuşmaları ve sahne gösterilerinin ardından dev Kakava Ateşi, bereket, sağlık, kısmet, neşe ,şans; barış, huzur ve hoşgörü getirmesi için yanacak.

6 Mayıs Pazartesi Günü Ramazanın ilk günün nedeniyle binlerce kişi Sarayiçi’nde düzenlenecek olan Hıdırellez Sahuru’nda buluşacak. Ardından şenliklerde dilekler, Dilek Ağacı’na bağlanacak, niyetler nehre atılacak. Buradaki programın ardından Hıdırellez Coşkusu Saraçlar Caddesi’ne taşınacak. Saraçlar Caddesi’nde Saat:12.30’da Edirne Belediye Bandosu’nun konseri ile Edirne Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi katılımcılara güzel bir gün yaşatırken, Kakava Hıdırellez Şenlikleri yumurta kırma ve niyet çekilişi ile son bulacak.

Kakava Hıdırellez Şenlikleri’nin yaklaşık bin 400 yıllık bir gelenek olduğunu ve 2017 Aralık Ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine girdiğini  ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Baharın gelişini müjdeleyen Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ne bir kez daha ev sahipliği yapmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ne katılım her geçen yıl giderek daha da artıyor. Bir yıl öncesinden otellerden yer ayırtan; Kakava Ateşini bizlerle birlikte yakmak isteyen yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirlerimiz bu yıl Ramazan’ın gelişinin heyecanına da Edirne’de ortak olacak. Sarayiçi’nde 5 Mayıs Pazar Günü Kakava Ateşi yakarak baharın gelişini; 6 Mayıs sabahı da Hıdırellez Sahuru’nda Ramazan’ın gelişini kutlayacağız” diye konuştu.

Gürkan, “Baharın ve Ramazanın bereketinin  Edirne’den tüm dünyayı sarmasını; Kakava Ateşi’nin tüm dünyaya sevgi, barış ve kardeşlik getirmesini temenni ederek; herkesi 5 Mayıs Pazar günü Kakava Ateşi’ni yakmaya ve Ramazan’ın başlangıcı nedeniyle aynı alanda 6 Mayıs sabahı ilk gerçekleştireceğimiz Hıdırellez Sahuru’na davet ediyorum” dedi.  

Bu haber 7504 defa okunmuştur.

YORUMLAR