Reklam

Çevre ve Alt Yapı Projeleri

 

- Kent Park Projesi

Göreve geldiğimiz ilk günlerde Kent Park Projesi için çalışmalarımıza başladık. Tamamı Edirne Belediyesi’ne ait 72 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak bu park için vatandaşlarımız ile birlikte fidanlar diktik. 5 farklı imar adasından oluşan bu alanda, zamanla çok çeşitli etkinlikleri gerçekleştirebileceğimiz, hemşerilerimizin oturup rahat nefes alabileceği, spor yapabileceği, çocuklarımızın güvenle oyun oynayabilecekleri, 30 bin üniversite öğrencisinin tüm dinamizmini, birikimini, kültürel yetkinliğini halkımızla birleştirebileceğimiz yaşamın içinde yer alan bir park haline getireceğiz.

- Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri

“Edirne” ortak paydası altında, hiçbir siyasi ayrım gözetmeksizin, tüm kurumlarla işbirliği içinde kenti geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirmek en büyük iddiamız. Bu iddiamızı 60 yıldır çözüme kavuşmayan vahşi depolama alanı yerine, şuan yapımına başlanan ve 10 ay sonra halkın hizmetine kazandırılacak olan ‘Katı Atık ve Bertaraf Tesisi’yle kanıtladık.

Edirne’nin en büyük kazanımlarından biri olacak olan Katı Atık Bertaraf Tesisleri, ekolojik bir çöplük olacak; doğayı kirletmeyen, yer altı sularını kirletmeyen, çevreyi kirletmeyen. Tesisin yakının da bulunan Karayusuf ve Hıdırağa köylerini rahatsız etmeyecek, koku yapmayacak, onların arazilerini, havasını kirletmeyecek bir çöplük. Edirne halkı kazandırdığımız bu çöplükle 60 yıllık utançtan kurtulacak. Çevre dostu olan bu tesisimizden üreteceğimiz gübreyi çiftçimizle birlikte kullanacağız. Takip eden yıllarda tesisten üretilecek olan elektrikle ekonomimize katkı sağlayacağız. 

- Edirne’nin 50 Yıllık Su İhtiyacını Karşılayacak Yeni Bir Proje

Edirne’nin 60 yıllık sorununu çözdüğümüz gibi, vatandaşımızın geleceğini düşünmemiz de bizim en önemli görevlerimizden biri. Bunun için önümüzdeki 40-50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak yeni bir içme suyu şebeke projesi için çalışmalara başladık. 58 kilometre uzaklıkta ki Kayalıköy Barajı’ndan binlik borularla yeni bir içme suyu isale hattı kuruyoruz. DSİ’nin bizim adımıza yaptığı 70 milyon değerindeki bu proje ile önemli bir sorunu daha ortadan kaldırmış olacağız.

Bu gelişmeler ile birlikte diğer yandan Kayalı Barajı’ndan temin edilecek suyunun arıtılacağı yeni İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin de yapım işi başlamış olup 730 iş günü içerisinde tamamlanacaktır.

- Hedef: 2016 Haziran’da Altyapı Problemi Olmayan Bir Edirne

Kültür, Sanat, Turizm kenti olan Edirne’yi, tarihi kokan serhat şehrini alt yapı problemi olamayan bir kent haline getirmek istiyoruz.

Edirne’nin içme suyu şebekesi çok eski. Bu yüzden borularda çok ciddi patlamalar meydana geliyor. Borularda yaşanan bu sorunlar vatandaşın suyunu kesmemize neden oluyor. Hedefimiz, görev süremizin sonunda, Edirne’yi alt yapı problemi olmayan bir kent haline getirmek.

- Kanalizasyon, Yağmur Suyu Projesi İle Vatandaş Rahat Bir Nefes Alacak

Kanalizasyon Yağmursuyu Projesi’ne de hız vermiş durumdayız. 3 Etaplık projemizin ilk 2 Etabı tamamlanmış olup, Proje kontrollerinden sonra son etap keşif metraj ve projelerin çoğaltılması işi Belediyemiz Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü teknik ekipleri ve İller Bankası heyetince kontrolleri sonuçlandığında hazırlanıp ve proje tamamlandığı gibi yaklaşık 20 kilometre yeni yağmur suyu toplama kanalı yapmak için ihalesine çıkacağız.

Atıksu Arıtma Tesisi Projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunularak, komisyon tarafından incelenip değerlendirilmiş, 8 Mayıs 2015 tarihli karar ile Nihai ÇED Raporu alınmıştır. Proje çalışmalarımız sürmektedir.

- Otomatik Sulama İle Yılda 580 Bin Tl Tasarruf Ettik

Tankerli sulama sisteminde, tankerlerle geç saatlerde sulama yaptığımız için vatandaşlardan ses dolayısıyla çok sayıda şikayet alıyorduk. Sesin yanı sıra tankerden taşan sular yollarda zaman zaman su birikintisi oluşturabiliyordu. Kış aylarında yolların ıslanması ve sonrasında buzlanma nedeniyle kaygan zemin, trafik kazalarına neden olabiliyordu. En önemlisi, ekonomik anlamda benzin ve su masrafı yılda yaklaşık 600 bin TL masraf ediyorduk. Hem ekonomik anlamda tasarruf etmek hem de vatandaşlarımızın şikayetlerine çözüm üretmek anlamında, toprak altı sulama sistemine geçiş yaptık. Yeni sistemle birlikte benzin masrafımız tamamen ortadan kalkmış oldu ve sistemin saat ayarlı olması nedeniyle su maliyetimiz de eski sisteme göre azaldı. Bu da Edirne Belediyesi olarak ekonomik anlamda çok büyük bir kazançtır.