Reklam

Tarihi Projeler

- Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi

 

 

- Sarayiçi Rekreasyon Projesi

 

 

- Tarihi Elektrik Fabrikası

 

 

- Edirne Asker Hastanesi Şehitliği

 

EDİRNE KENT MÜZESİ

 

 

 

 

 

- Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sayısallaştırma Projesi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan göreve geldikten sonra Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri toplayıp tüm dünya ile buluşturmak amacıyla "Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi"ni kurdu. 7 Mayıs 2015 günü toplanan Belediye Meclis toplantısında hem kurulması hemde yönetmeliğinin yayımlanmasını sağladı. Bu bağlamda "Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin Sayısallaştırma Projesi"ni hayata geçirmek için gerekli tüm bilgi teknolojilerin alt yapısının kurulmasını sağladı.

2016 yılının ilk ayları verilerine göre, Kırkpınar’la ilgili 84 kitap kaynağına ulaşıldı.  452 tane basılı materyal tespit edilerek, sayısal veri tabanına girişleri tamamlandı.

1920’daki Kırkpınar’la ilgili gazeteler, taranarak Edirne’ye getirildi ve veri tabanında toplandı. 2 bin 900 adet dergi, yaklaşık 4 bin adet haber bülteni var. Fotoğraf sayısı 39 bin 950 ulaştı ve her günde yenileri eklenmeye devam ediyor. Video sayısı 275’e ulaştı.

Basılı, görsel, dijital bütün materyalleri bu veri tabanında yer alıyor. Kırkpınar’la ilgili tüm bilgiler İngilizce olarak yüklenmeye devam ediyor.

 

- Edirne Evlerini Geleceğe Taşıyoruz Projesi

Kentimizin tarihi dokuya sahip semtlerinden biri olan Kaleiçi’ndeki 4 tarihi binanın rölöve projesini, "Edirne Evlerini Geleceğe Taşıyoruz" isimli 3 ay sürecek olan 200.000 TL bütçeli bir çalışma ile Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği işbirliğinde gerçekleştiriliyoruz.

Geçtiğimiz dönem Hafızağa Konağı’nın 5 yıllık tahsis süresinin sona ermesi üzerine, alınan kararla 25 yıllığına daha belediyemize tahsis edilmesi ile orada bir “Kent Müzesi” yapımına karar verdik. Kültürel açıdan şehrimizin en büyük eksiklerinden biri olan bu müze projesini de en kısa sürede hayata geçirmek adına çalışmalarımız hızla devam etmekte.